Pomoc dla uzależnionych

Zdobądź niezbędne informacje na temat choroby alkoholowej zwłaszcza jeżeli interesujesz się leczeniem lub terapią.

alkoholizm leczenie, leczenie alkoholizmu

Zespół Otella 

W relacjach międzyludzkich czasami pojawia się zazdrość. Dopóki ma ona formę żartobliwego przekomarzania się, nie ma powodu do obaw. Problem zaczyna się, gdy dochodzi do eskalacji zazdrości, np. w wyniku uzależnienia od alkoholu. Z patologicznym odczuwaniem tej emocji mamy do czynienia w przypadku zespołu Otella, zwanego również alkoholowym obłędem zazdrości lub paranoją alkoholową.

Co to jest zespół Otella?

Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych zespół Otella jest chorobą psychiczną wynikającą z nałogowego spożywania alkoholu. Etanol wywołuje poważne zmiany w mózgu, a co za tym idzie, również w psychice, sposobie reagowania, myślenia i odczuwania. Alkoholik cierpiący na syndrom Otella jest głęboko przeświadczony o zdradzie żony lub partnerki. Nie docierają do niego racjonalne argumenty świadczące o absurdalności jego oskarżeń. W miarę rozwoju zaburzenia chory może stać się agresywny wobec ukochanej osoby, a także jej domniemanych partnerów.

Jak zachowuje się osoba chorująca na zespół Otella?

Alkoholik ulega patologicznej zazdrości, która przejmuje całkowitą kontrolę nad jego myślami i działaniami. Po czym poznać, że u danego człowieka rozwinął się zespół Otella? Oto najbardziej charakterystyczne objawy tego zaburzenia.

  • Chory jest przekonany o nielojalności żony/partnerki.
  • Alkoholik widzi potencjalnego kochanka w każdym mężczyźnie z otoczenia ukochanej osoby.
  • Mężczyzna nęka kobietę telefonami, wypytuje ją i śledzi.
  • Chory sprawdza SMS-y, skrzynkę mailową, rachunki, ubrania należące do żony/partnerki.
  • Alkoholik skupia się na udowodnieniu zdrady - wynajmuje detektywów, instaluje podsłuchy, obserwuje żonę z ukrycia.
  • Pacjent cierpiący na zespół Otella próbuje zmusić kobietę do przyznania się do "winy". Często reaguje przemocą psychiczną i/lub fizyczną, zwłaszcza w stanie nietrzeźwości.

co to jest zespół otella

Leczenie Zespołu Otella

Alkoholik zmagający się z syndromem Otella staje się niebezpieczny dla otoczenia - przede wszystkim dla ukochanej osoby, ale też dla wszystkich, których podejrzewa o kontakty seksualne ze swoją żoną. Aby zapobiec tragicznym w skutkach reakcjom, należy natychmiast rozpocząć terapię alkoholową w Krakowie lub innym mieście. Powinna być ona połączoną z leczeniem farmakologicznym, ponieważ zespół Otella należy do zaburzeń psychotycznych. Jego objawy nie ustąpią wraz z zakończeniem odwyku. Chory musi znajdować się pod stałą opieką psychiatry, nierzadko do końca życia.

© Copyright 2025 - Pozwól sobie pomóc