Pomoc dla uzależnionych

Zdobądź niezbędne informacje na temat choroby alkoholowej zwłaszcza jeżeli interesujesz się leczeniem lub terapią.

alkoholizm leczenie, leczenie alkoholizmu

Mechanizmy uzależnienia 

Czym jest mechanizm nałogowego regulowania emocji?

Nałogowa regulacja uczuć to jeden z charakterystycznych mechanizmów obronnych alkoholika. Polega on na tym, że chora osoba widzi w alkoholu sposób na szybką poprawę nastroju. W rezultacie, zamiast podjąć jakieś kreatywne działanie (np. rozwój pasji), spotkać się z ludźmi czy po prostu wyjść z domu na spacer, człowiek sięga po używkę. Liczy na to, że w ten sposób bez wysiłku osiągnie ulgę czy poczuje radość. Niestety alkoholizm jest podstępny. Pozytywny efekt trwa bardzo krótko, dlatego alkoholik znów pije, by wrócić do przyjemnego stanu.

Nałogowa regulacja uczuć - jak to działa?

Wszyscy alkoholicy mają ogromne trudności w sferze emocjonalnej. Widać to szczególnie na początku terapii alkoholowej. Osoby uzależnione nie potrafią uporać się ze złością, lękiem czy wstydem bez kolejnej dawki etanolu. Z drugiej strony przyjemne odczucia, takie jak np. euforia czy satysfakcja także stają się dla chorych motywacją do picia. Alkoholik bardzo szybko usprawiedliwi swoje zachowanie stwierdzeniem typu "to trzeba uczcić".

Szczególnie dotkliwym przejawem tego mechanizmu uzależnienia od alkoholu jest głębokie przekonanie alkoholika, że nie da sobie z niczym rady bez picia. Osoba zmagająca się z chorobą alkoholową:

  • ma niską odporność na stres,
  • czuje przemożne pragnienie natychmiastowego ukojenia,
  • wpada w panikę na myśl o niedostępności alkoholu,
  • chce zmienić nastrój jak najszybciej i jak najmniejszym kosztem.

nałogowe regulowanie emocji

Co gorsza, mechanizm nałogowej regulacji emocji działa również wtedy, gdy w życiu osoby uzależnionej nie dzieje się nic złego (oczywiście poza rozwojem choroby). Wówczas alkoholik prowokuje różne sytuacje czy stany, którymi później usprawiedliwi swoje picie.

Jak przezwyciężyć mechanizmy uzależnienia od alkoholu?

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z nałogowym regulowaniem uczuć, czy innymi mechanizmami obronnymi alkoholika, ich samodzielne przezwyciężenie jest z góry skazane na porażkę. Dopiero terapeuta uzależnień może uświadomić choremu, jak działa choroba alkoholowa. Ta świadomość jest istotnym krokiem w stronę zdrowia i wolności.

© Copyright 2025 - Pozwól sobie pomóc