Pomoc dla uzależnionych

Zdobądź niezbędne informacje na temat choroby alkoholowej zwłaszcza jeżeli interesujesz się leczeniem lub terapią.

alkoholizm leczenie, leczenie alkoholizmu

Detoks alkoholowy

Do ośrodków odwykowych nierzadko trafiają osoby w stanie nietrzeźwości. Część z nich ma bardzo dotkliwe objawy, które wymagają interwencji medycznej. To właśnie dla takich pacjentów przeznaczony jest detoks alkoholowy. Z artykułu dowiesz się m.in., czy możliwy jest detoks alkoholowy w domu, a także, od czego zależy koszt odtruwania.

Detoks alkoholowy w domu - czy to bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy można przeprowadzić detoks alkoholowy w domu. Nie ma problemu, jeśli ktoś chce leczyć tzw. kaca po imprezie. Inaczej jednak ma się rzecz z osobą uzależnioną od alkoholu. Samodzielna próba przerwania nałogu może skończyć się wystąpieniem dotkliwych objawów zespołu abstynencyjnego.

Co to jest zespół abstynencyjny?

Alkoholowy zespół abstynencyjny to ostra reakcja organizmu na nagły spadek stężenia etanolu we krwi. Pojawia się ona zazwyczaj w ciągu 12-24 godzin od odstawienia alkoholu. Nasilenie jej symptomów zależy od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej, a także od czasu trwania tzw. ciągu alkoholowego, czyli długotrwałego i nieprzerwanego spożywania napojów procentowych.

O wystąpieniu zespołu abstynencyjnego świadczą następujące objawy:

  • skok ciśnienia tętniczego,
  • drgawki,
  • drżenie rąk,
  • nudności i wymioty,
  • biegunka,
  • majaczenie alkoholowe,
  • stany depresyjne.

Zespół odstawienny jest niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia chorego. Dlatego alkoholik nie powinien leczyć się w domu, ale musi niezwłocznie zgłosić się na odtrucie alkoholowe do ośrodka terapii uzależnień lub na szpitalny oddział detoksykacyjny.

detoks alkoholowy

Ile kosztuje detoks alkoholowy?

Cena detoksu alkoholowego zależy od kilku czynników. Należy wziąć pod uwagę chociażby stan zdrowia pacjenta, który z kolei warunkuje czas trwania detoksykacji. Im poważniejsze zaburzenia wystąpią u chorego, tym więcej trzeba wdrożyć procedur medycznych mających na celu oczyszczenie organizmu. Koszt odtruwania poalkoholowego będzie się też różnił w zależności od rodzaju placówki. Aby więc dowiedzieć się, ile kosztuje detoks, warto skontaktować się z personelem szpitalnym lub terapeutami z ośrodka odwykowego.

Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Pacjent cierpiący na zespół abstynencyjny trafia pod opiekę lekarzy i pielęgniarek. Po dokładnym zbadaniu chory otrzymuje kroplówkę z elektrolitami i witaminami. Dzięki temu organizm może nabrać sił po odwodnieniu spowodowanym przez alkohol. Osoba uzależniona dostaje też leki, które niwelują objawy odstawienne. Po zakończeniu detoksu alkoholowego pacjent może rozpocząć właściwe leczenie.

© Copyright 2025 - Pozwól sobie pomóc